Membership

Board of Directors History

Board of Directors 2015
Mr. Daniel ANGHEL / PRICEWATERHOUSECOOPERS
Mr. Mihai BOGZA / BANCPOST
Mrs. Barbara CYGLER / GLAXOSMITHKLINE
Mrs. Kinga-Ágnes DARADICS / MOL ROMANIA
Mr. Jean-Francois FALLACHER / ORANGE
Mr. Bert FOL / RADISSON BLU
Mrs. Mariana GHEORGHE / OMV PETROM
Mr. Steven van GRONINGEN/ RAIFFEISEN BANK
Mr. Farrukh KHAN / DELOITTE
Mr. Nicolas MAURE / RENAULT
Mr. Francois PETRY / HOLCIM
Mr. Eric STAB/ GDF SUEZ ENERGY
Mr. Ravinder TAKKAR / VODAFONE
Mr. Serban TOADER / KPMG
Mr. Jean VALVIS / VALVIS HOLDING
Board of Directors 2014
Mr. Daniel ANGHEL / PRICEWATERHOUSECOOPERS
Mr. Nikolai BECKERS /TELEKOM ROMANIA
Mr. Mihai BOGZA / BANCPOST
Mrs. Barbara CYGLER / GLAXOSMITHKLINE
Mrs. Kinga-Ágnes DARADICS / MOL ROMANIA
Mr. Jean-Francois FALLACHER / ORANGE
Mrs. Mariana GHEORGHE / OMV PETROM
Mr. Steven van GRONINGEN/ RAIFFEISEN BANK
Mr. James HYSLOP/ EBRD
Mrs. Monica IAVORSCHI/ARCTIC
Mr. Farrukh KHAN / DELOITTE
Mrs. Veronica SAVANCIUC / LOWE & PARTNERS GROUP
Mr. Eric STAB/ GDF SUEZ ENERGY
Mr. Serban TOADER / KPMG
Mr. Jean VALVIS / VALVIS HOLDING
Board of Directors 2013
Mr. Daniel ANGHEL / PRICEWATERHOUSECOOPERS
Mr. Mihai BOGZA / BANCPOST
Mr. Radu ENACHE / HEWLETT- PACKARD
Mr. Jean-Francois FALLACHER / ORANGE
Mrs. Mariana GHEORGHE / OMV PETROM
Mr. Steven van GRONINGEN/ RAIFFEISEN BANK
Mr. Andrew HIGHCOCK / URSUS BREWERIES
Mr. James HYSLOP/ EBRD
Mrs. Monica IAVORSCHI/ARCTIC
Mr. Farrukh KHAN / DELOITTE
Mr. Misu NEGRITOIU/ING BANK
Mr. Pascal PRIGENT / GLAXOSMITHKLINE
Mrs. Veronica SAVANCIUC / LOWE & PARTNERS GROUP
Mr. Eric STAB/ GDF SUEZ ENERGY
Mr. Serban TOADER / KPMG
Board of Directors 2012
Mr. Daniel ANGHEL / PRICEWATERHOUSECOOPERS
Mr. Mihai BOGZA / BANCPOST
Mr. Radu ENACHE / HEWLETT- PACKARD
Mr. Jean-Francois FALLACHER / ORANGE
Mrs. Mariana GHEORGHE / OMV PETROM
Mr. Steven van GRONINGEN/ RAIFFEISEN BANK
Mr. Farrukh KHAN / DELOITTE
Mr. Jerome OLIVE/ RENAULT GROUP ROMANIA
Mrs. Claudia PENDRED / EBRD
Mr. Pascal PRIGENT / GLAXOSMITHKLINE
Mrs. Veronica SAVANCIUC / LOWE & PARTNERS GROUP
Mr. Eric STAB/ GDF SUEZ ENERGY
Mr. Serban TOADER / KPMG
Mr. Jean VALVIS/ VALVIS HOLDING SA
Mr. Markus WIRTH/ HOLCIM
Board of Directors 2011
Mr. Daniel ANGHEL / PRICEWATERHOUSECOOPERS
Mr. Stephane BATOUX / DANONE PDPA
Mr. Mihai BOGZA / BANCPOST
Mrs. Mariana GHEORGHE / OMV PETROM
Mr. Steven van GRONINGEN/ RAIFFEISEN BANK
Mr. Frank HAJDINJAK / E.ON
Mr. Farrukh KHAN / DELOITTE
Mr. Grzegorz KONIECZNY / FRANKLIN TEMPLETON
Mr. Jerome OLIVE/ RENAULT GROUP ROMANIA
Mrs. Claudia PENDRED / EBRD
Mrs. Veronica SAVANCIUC / LOWE & PARTNERS GROUP
Mr. Eric STAB/ GDF SUEZ ENERGY
Mr. Serban TOADER / KPMG
Mr. Jean VALVIS/ VALVIS HOLDING SA
Mr. Markus WIRTH/ HOLCIM
Board of Directors 2010
Mr. Dominic BRUYNSEELS / BCR- Erste Group
Mrs. Mariana GHEORGHE / OMV PETROM
Mr. Steven van GRONINGEN/ RAIFFEISEN BANK
Mr. Frank HAJDINJAK / E.ON
Mr. Patrice LESPAGNOL / Carrefour Romania
Mrs. Claudia PENDRED / EBRD
Mr. Shachar SHAINE / URBB- Tuborg
Mr. Wilhelm SIMONS / PRICEWATERHOUSECOOPERS
Mrs. Liliana SOLOMON / Vodafone
Mr. Serban TOADER / KPMG
Mr. Jean VALVIS / Valvis Holding
Mr. Markus WIRTH / Holcim
Mr. Gilbert WOOD/ Hall, Dickler
Mr. Yilmaz YILDIRIMLAR / RadissonBLU
Mr. Claudio ZITO / ENEL
Board of Directors 2009
Mr. Patrick GELIN / BRD Groupe Societe Generale
Mrs. Mariana GHEORGHE / Petrom
Mr. Constantin HARITON / Saint-Gobain Rigips Romania
Mr. Patrice LESPAGNOL / Carrefour Romania
Mrs. Claudia PENDRED / EBRD
Mrs. Veronica SAVANCIUC / Lowe & Partners
Mr. Shachar SHAINE/ URBB Tuborg
Mr. Wilhelm SIOMONS / PRICEWATERHOUSECOOPERS
Mr. Kurt STROHMAYER / Aducco Management
Mr. Serban TOADER / KPMG
Mr. Jean VALVIS/ Valvis Holding
Mr. Markus WIRTH/ Holcim
Mr. Gilbert WOOD / Hall, Dickler
Mr. Stephan Maria WEBER/ Ursus Breweries
Board of Directors 2008
Mr. Matteo CODAZZI / Enel
Mr. Dragos DINU / A&D Pharma
Mrs. Mariana GHEORGHE / Petrom
Mr. Patrick GELIN / BRD Groupe Societe Generale
Mr. Patrick LEONARD / KPMG
Mr. Olivier LLUANSI / Saint-Gobain Glass
Mr. Jose MEDRAN / Procter & Gamble
Mr. Richard MOAT / Orange
Mrs. Veronica SAVANCIUC / Lowe & Partners
Mr. Shachar SHAINE / United Romanian Breweries
Mr. Wilhelm SIMONS / PricewaterhouseCoopers
Mr. Kurt STROHMAYER / JW Marriott
Mr. Jean VALVIS / Valvis Holding SA
Mr. Markus WIRTH / Holcim
Mr. Gilbert WOOD / Hall, Dickler
Board of Directors 2007
Mr. Patrick GELIN / BRD Societe Generale
Mr. Gilbert WOOD / Hall, Dickler
Mrs. Veronica SAVANCIUC / Lowe & Partners
Mrs. Mariana GHEORGHE / Petrom
Mr. Dragos DINU / A & D Pharma
Mr. Kurt STROHMAYER / JW Marriott Bucharest Grand Hotel
Mr. David FULLER / Pricewaterhouse Coopers
Mr. Patrick LEONARD / KPMG
Mr. Olivier LLUANSI / Saint-Gobain Glass
Mr. Jose MEDRAN / Procter & Gamble
Mr. Richard MOAT / Orange
Mr. Jean VALVIS / LaDorna
Mr. Markus WIRTH / Holcim
Mr. Shachar SHAINE / Tuborg
Board of Directors 2006
Mr. Patrick GELIN / BRD Societe Generale
Mr. Gilbert WOOD / Hall, Dickler
Mrs. Hildegard GACEK / E.B.R.D.
Mrs. Veronica SAVANCIUC / Lowe & Partners
Mr. Dragos DINU / A & D Pharma
Mr. Kurt STROHMAYER / JW Marriott Bucharest Grand Hotel
Mr. Victor KEVEHAZI / KPMG
Mr. David FULLER / Pricewaterhouse Coopers
Mr. Jose MEDRAN / Procter & Gamble
Mr. Richard MOAT / Orange
Mr. Dieter SCHULZE / Ursus Breweries
Mr. Sofronis STRINOPOULOS / Piraeus Bank
Mr. Jean VALVIS / LaDorna
Mr. Markus WIRTH / Holcim
Mr. Shachar SHAINE / Tuborg
Board of Directors 2005
Mr. Patrick GELIN / BRD Societe Generale
Mrs. Hildegard GACEK / EBRD
Mr. Witold ZIELINSKI / Citibank
Mr. Calin DRAGAN / Coca Cola HBC
Mr. Peter DE RUITER / Ernst &Young
Mr. Alex IGNATIADIS / Global Finance
Mr. Gilbert WOOD / Hall, Dickler
Mr. Kurt STROHMAYER / JW Marriott
Mr. Victor KEVEHAZI / KPMG
Mr. John SAUNDERS / Kvaerner
Mrs. Veronica SAVANCIUC / Lowe & Partners
Mr. Paul NUBER / Nestle
Mr. Gianluca TESTA / Solectron
Mr. Paolo BASSETTI / Tenaris
Mr. Shachar SHAINE /Tuborg
Board of Directors 2004
Mr. Patrick GELIN / BRD SocGen
Mr. Alexis SACRE / Coca Cola HBC
Mrs. Hildegard GACEK / EBRD
Mr. Rod GRANT / Ernst&Young
Mr. Roberto MUSNECI / GSK
Mr. Gilbert WOOD / Hall, Dickler
Mr. Kurt HABERSATTER / Holcim
Mr. Helmut BERNKOPF / HVB Bank
Mr. Victor KEVEHAZI / KPMG
Mr. John SAUNDERS / Kvaerner
Mrs. Veronica SAVANCIUC / Lowe&Partners
Mr. Bernard MOSCHENI / Orange
Mrs. Martina KASTLER / Unilever
Mr. Serge MONIER / Zaharul Arad
Mr. Gianluca TESTA / Zoppas
Board of Directors 2003
Mr. Patrick GELIN / BRD Societe Generale
Mr. Alexis SACRE / Coca Cola HBC
Mr. Steve WOODWARD / Compania de Bere
Mr. Rod GRANT / Ernst&Young
Mr. Roberto MUSNECI / GSK
Mr. Gilbert WOOD / Hall, Dickler
Mr. Kurt HABERSATTER / Holcim
Mr. Helmut BERNKOPF / HVB Bank
Mrs. Veronica SAVANCIUC / Lowe&Partners
Mr. John SAUNDERS / Kvaerner
Mr. Victor KEVEHAZI / KPMG
Mr. Jean-Pierre VIGROUX / PWC
Mr. Bernard MOSCHENI / Orange
Mr. Serge MONIER / Zaharul Arad
Mr. Gianluca TESTA / Zoppas
Board of Directors 2002
Mr. Patrick GELIN / BRD Societe Generale
Mr. Zdenek TUREK / Citibank
Mr. Salvatore CANDIDO / EBRD
Mr. Robert LUKE / GED
Mr. Gilbert WOOD / Hall Dickler
Mr. Paul HUTTON / Hilton
Mr. Kurt HABERSATTER / Holcim
Mr. Helmut BERNKOPF / HVB Bank
Mr. Ralph HAMERS / ING Bank
Mr. John SAUNDERS / Kvaerner
Mrs. Veronica SAVANCIUC / LoweLintas GGK
Mr. Jean-Pierre VIGROUX / PWC
Mr. Erik STEFFENS / Radici
Mr. Christian ESTEVE / Renault
Mr. Joel MAES / Shell
Mr. Fergus CASS / Unilever
Board of Directors 2001
Mr. Zdenek TUREK / Citibank
Mr. Salvatore CANDIDO / EBRD
Mr. Gilbert WOOD / Hall Dickler
Mr. Kurt HABERSATTER / Holcim
Mr. Ralph HAMERS / ING Bank
Mr. Robert LUKE / GED
Mr. John SAUNDERS / Kvaerner
Mr. Frederic FLEURET / Lafarge
Mrs. Veronica SAVANCIUC / LoweLintas GGK
Mr. Jean-Pierre VIGROUX / PWC
Mr. Erik STEFFENS / Radici
Mr. Christian ESTEVE / Renault
Mr. Joel MAES / Shell
Mr. Fergus CASS / Unilever
Board of Directors 2000
Mrs. Veronica SAVANCIUC / Ammirati Puris Lintas
Mr. Russell GREENWOOD / BAT
Mr. Zdenek TUREK / Citibank
Mr. Salvatore CANDIDO / EBRD
Mr. Ralph HAMERS / ING Baring
Mr. Vincent LEFERE / Interbrew
Mr. Gilbert WOOD / Hall, Dickler
Mr. Michel De SAIVE / KPMG
Mr. Jean Pierre TAILLARDAT / Lafarge
Mr. Philippe PEDRINI / Lyonnaise des Eaux
Mr. Jeroen van HEESEWIJK / Philips Romania
Mr. Jean-Pierre VIGROUX / PWC
Mr. Robert LUKE / RPPF
Mr. Roy WYLLIE / Shell
Mr. Fergus CASS / Unilever
Board of Directors 1999
Mr. Russell GREENWOOD / BAT
Mr. Peter SIMON / ABB
Mr. Kehheth BLATT / AmTel
Mr. Zdenek TUREK / Citibank
Mr. Jeon-Mun KIM / Daewoo Corporation
Mr. Salvatore CANDIDO / EBRD
Mr. Gilbert WOOD / Hall Dickler
Mr. Michel De SAIVE / KPMG
Mr. Jean Pierre TAILLARDAT / Lafarge
Mr. Philippe PEDRINI / Lyonnaise des Eaux
Mr. Jeroen van HEESEWIJK / Philips Romania
Mr. Franco LAGRO / PWC
Mr. Robert LUKE / RPPF
Mr. Patrick De VALLOIS / Rhone Poulenc
Mr. Roy WYLLIE / Shell
Mr. Fergus CASS / Unilever
Board of Directors 1998
Mr. Kenneth BLATT / AmTel
Mr. Henk MULDER / ABN AMRO Bank
Mr. Mark HOPE / Coca Cola
Mr. Dae Huyk KIM / Daewoo Corporation
Mr. Gilbert WOOD / Hall Dickler
Mr. Anthony van der HEIJDEN / ING Romania
Mr. Marian ALECU / Mc Donald's
Mr. Joe PEREZ / OFC/DMB&B
Mr. Jeroen van HEESEWIJK / Philips Romania
Mr. Franco LAGRO / Price Waterhouse
Mr. Patrick De VALLOIS / Rhone Poulenc
Mr. Anthony NICHOLSON / Shell
Mr. Fergus CASS / Unilever
Board of Directors 1997
Mr. Karl GLENZ / ABB
Mr. Adam JUSZYNSKI / Coca Cola
Mr. Seung Duk LEE / Daewoo Corporation
Mr. Anthony van der HEIJDEN / ING Bank
Mr. Paul BOOTH / McDonald's
Mr. Jeroen van HEESEWIJK / Philips
Mr. Graeme DAVIDSON / Philip Morris
Mr. Franco LAGRO / PriceWaterhouse
Mr. Patrick De VALLOIS / Rhone Poulenc
Mr. Luigi SLAVIERO / Shell Gas
Mr. Ferguss CASS / Unilever